През 2024 година ЕРП Север обезопаси над 1600 електрически стълба и постави 250 дивертора в защита на птиците на своята лицензионна територия

Дейностите са част от проект по програма LIFE на ЕС „Безопасно небе за птиците в Североизточна България“

През изминалата 2024 година ЕРП Север стартира със същинската работа по проект „Безопасно небе за птиците в Североизточна България“, който дружеството реализира в сътрудничество със своя партньор Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Проектното предложение беше одобрено в края на 2022 година, когато беше сключено споразумение с Европейската комисия за изпълнение на заложените в проекта дейности. През 2023 започна организацията и процедурите по заявяване на необходимите материали, както и маркиране на районите за осъществяване на планираната работа. Основната цел на по проект „Безопасно небе за птиците в Североизточна България“ е предотвратяване на смъртността сред световно застрашени видове птици, причинена от токов удар и сблъсък с въздушни електропроводи чрез прилагане най-добрите практики сред съвременните решения за тяхната защита.

В рамките на 2024 година, след като започна да получава птицезащитните материали за изпълнение на проекта, ЕРП Север стартира поетапното им влагане в електроразпределителната мрежа в Североизточна България. През пролетните месеци електромонтьори на ЕРП Север в сътрудничество с експерти от БДЗП поставиха общо 150 гнездилки за птици в 40 отделни локации в областите Велико Търново, Добрич, Русе и Силистра. Целта беше да се осигурят безопасни условия за гнездене на два от застрашените видове пернати, включени в списъка по проекта – червенонога ветрушка и синявица. Още със затопляне на времето в края на април голяма част от монтираните къщички за птици бяха заселени.

Друга ключова дейност по проекта е обезопасяването на стълбовете от въздушната мрежа. То се осъществява с поставянето на специални изолационни материали или така наречените птицезащитни устройства (ПЗУ). Тези дейности стартираха непосредствено след края на летния сезон и прибирането на реколтата от нивите, тъй като голяма част от стълбовете и електропроводите, включени в списъка за монтаж, са разположени именно в такива участъци. Обезопасени бяха общо 1633 стълба в десетки общини в Североизточна България, в които са локализирани зони от Натура 2000. Наред с обезопасяването на съоръженията с ПЗУ, специалистите на ЕРП Север поставиха и 250 дивертора в района на село Българево, община Каварна. Маркиращите устройства имат за цел да направят въздушните проводници по-видими за птиците и така да ограничат възможността за евентуален сблъсък на пернатите в тях.

Обезопасяването на съоръженията от електроразпределителната мрежа е важно както за запазване живота и популацията на застрашените видове птици, така и за нейната безаварийна работа. С проект „Безопасно небе за птиците в Североизточна България“ ЕРП Север ще допринесе за опазване на биоразнообразието сред пернатите животни, като същевременно ще предотврати непланираните изключвания на електрозахранването вследствие на сблъсък на птиците с въздушни електропроводи, което ще повиши сигурността в електроснабдяването на клиентите.