Малка белочела гъска (Anser erythropus)
Малката белочела гъска е най-рядката и застрашена гъска, гнездяща в Европа. В България може да се наблюдава само по време на миграция и през зимата в смесени ята с голямата белочела гъска и червеногушата гъска, основно по черноморското крайбрежие и в някои по-големи влажни зони във вътрешността на страната. Включена е в графата „критично застрашени видове“ в Червената книга и е защитена от закона.
Гнезди от Скандинавския полуостров до полуостровите Ямал, Таймир и Чукотка. Гнезди поединично в мочурливи открити участъци с водоеми, често в близост до гнезда на сокол скитник или северен мишелов. Разполага гнездото си на земята, на малки сухи участъци или хълмчета, сред гъсти храсти или на скалисти места в планинските райони.
Видът е растителнояден, като добива храната си (листа на тревисти растения) на сушата. През зимата се храни заедно с другите видове гъски най-вече в посеви от зимна пшеница и с остатъчни царевични зърна след прибиране на реколтата.
Като основна причина за намаляването на малката белочела гъска се приема нерегулираният отстрел в зимовищата и местата за струпване на вида, особено по дългия миграционен път. Не на последно място пагубно влияние оказват и разрушаването и увреждането на влажните зони.